Tuesday, August 24, 2010

Maagiline neljas päev (24.08)

Ilmselgelt on kogu noortevahetuse kõige raskemad hetked hommikul. Võeti üle eestlaslik lähenemine: alguses ei saa vedama ja pärast ei saa pidama.


Aga jutusumin, hetkelised naerupahvakud ja värske kohvi lõhn suutsid meid kõiki siiski hommikul piisavalt ergutada. Neljanda päeva hommik jääb mulle alati meelde. Just nimelt selle poolest, et hommikusöögi ajal kogunesid eelmise päeva tiimid kokku, et kasutada viimaseid minuteid oma presentatsioonide lihvimiseks. Äärmiselt mõnus oli puhkeruumis körvuti süüa hommikusööki ja samal ajal sättida paika fotod, heliefektid ja kujunduselemendid.Pärast seda hop-hop seminariruumi, tutvustused eilsest ning enne kui arugi saime, oli aeg Kreeka töötoa jaoks. Naabrid ja suhted nendega on alati olnud väga päevakajalised - mõjutavad ju omavahelised suhted meid enim. See oligi Kreeka workshopi rõhuasetus. Seekord ei olnud mitte segagrupid, vaid riikide kaupa. Räägiti ausalt ja otsekoheselt - see oli põhiline.


Hommikut alustasime Kreeka ergutajaga, kus testisime usaldust

Tundub, et usaldus on olemas :)

Naabritega suhtlemise küsimus nõudis palju mõttetööd, itaallased tõid suurima probleemina välja immigrandid Aafrikast ja koostöö P-Aafrika riikidega

Bulgaarlased ei olnud rahul suhetega Makedooniaga, mis omakorda ärritas kreeklasi, kes täpsustasid, et Makedoonia ei ole tegelikult Makedoonia vaid Skjopelaste maa.
Lätlastel ja grusiinidel oli sama probleem, mis eestlastelgi - suure idanaabri mure.
Sloveenia oli mures oma merepiiri pärast - Itaalia ja Horvaatia nimelt soovivat Sloveenialt viimased 20 km merepiiri ära võtta ja piirata nende pääsu vahemerele.
Kreeklastel oli see-eest probleeme nii Türgi, Albaania, Makedoonia kui ka Bulgaariaga. See oli nende jaoks väga emotsionaalne teema.


Pärast töökat hommikupoolikut sõime lõunat ning võtsime suuna kesklinna, Kuressaare Raekotta, kus meid võttis vastu linnapea Urve Tiidus isiklikult. Eelkõige peab mainima seika, kui palju elevust tekitas alguses noorte seas fakt, et meie linnapea on naine :) ja veel milline naine. Võib ühegi kahtluseta väita, et ta võitis kõigi südamed oma sooja olekuga, külalislahkusega, suurepärase inglise keele oskusega ning eelkõige olles huvitatud siiralt noorte elu-olust Kuressaares. Samuti rääkisid tüdrukud, et kohe näha ka Kuressaare linnast, et linnapea on naine, sest linn näeb väga kaunis välja. Eriti juhiti tähelepanu lilledele ning üldisele heakorrale.

Kohtumine linnapea Urve Tiidusega
Grusiinid koos noortevolikogu esinaise Kristiga
Kreeklased linnapeaga
Grupipilt linnapeaga...


Pärast meeleolukat kohtumist ja silmipimestavalt kaunist grupipilti, liikusime tagasi seminariruumi, sest käes oli Läti töötoa aeg. Enne tõsist mõttetööd viis Läti grupp läbi paar meeleolukat energizerit. Seejärel pidime üksteisele edasi rääkima üht lugu, mis lõpuks omandas hoopis teistsuguse kuju kui alguses (mõistmaks alati info kontrollimise vajadust).
Sellele järgnes töötuba, kus grupid pidid tegema sketši pimesi valitud globaalsest probleemist näiteks nagu maailmamajanduse langus, keele probleemid, kliimasoojenemine jne. Algsed probleemid pärinesid meie esimesest töötoast maailmahariduse kohta.

Meeleolukas energizer

Tõe otsingutel

Ettevalmistus etteasteks


Osa ühe grupi kajastusest...


Pärast intensiivset koostöötamist oli õhtusöök nagu tellitud.
Ja pärast õhtusööki hostelis - teist nii vaikset õhtut ma ei mäletagi - valiti fotosid, kirjutati blogisid ja kel energiat üle jäi sai jälle sauna (seekord jõudsid sinna ka kreeklased) :)


No comments:

Post a Comment