Monday, August 23, 2010

Kolmas päev (23.03) - avastades kohalikku elu!

Hommikuks olime ette valmistanud 6 erinevat rahvusvahelist gruppi, et minna eraldi erinevatesse Saaremaa kohtadesse. Peale kerget hommikusööki kogunesime seminariruumi, et arutada veelkord läbi päevaplaan ja jagada igale grupile materjalid Euroopa Noorte kohta (seletades täpselt ka, mis infovoldik on mille kohta), loosiankeedid, et kohalikud noored saaks osaleda Brüsseli reisi loosimistes ja meie projekti tutvustavad infolehed. 

Valmis teele asuma!

Enne 12 kogunesid kõik grupid oma eestlastest grupijuhtide juurde. Olime otsustanud, et kolm gruppi läheb autodega ja kolm ühistranspordiga, sest osadesse kohtadesse lihtsalt bussiga ei saanud. Haarasime kaasa väikesed piknikupakid ja asusime teele. Karl, Triin ja Gregor suundusid autodega vastavalt Leisi, Lümandale ja Kihelkonnale; Heleri, Getter ja Margus aga bussidega Salmele, Valjalasse (Valjalga?) ja Kärlale. Ülesandeks oli intervjueerida kohalikke inimesi ja uurida mis on nende jaoks oluline / problemaatiline isiklikul, pere, küla, Saaremaa, Eesti, Euroopa ja globaalsel tasandil. Lisaks uurisime, et mis tähendab nende jaoks ka Euroopa kodanikuks olemine. 

Kohalikud noored täitmas Brüsseli reisi ankeeti

Meie projekti kuulutused on juba varasemalt üleval

Euroopa kodanikuks olemine?? Raske küsimus...
Euroopa Noor - alati valmis pakkuma tuge või siis selga kirjutamiseks!
Maailmaharidus! Globaalne teadlikkus! Üks Maailm - Meie Maailm!
Noored emad arvasid, et suurim probleem küla tasandil on taga rääkimine...
European citizenship? It's good!

Meesterahvas rattaga: Suurim probleem küla tasandil: metssead!
Kohalikud poisid viina ei joo, vaid eelistavad hoopis jäätist!

Kaks karvast :)
Suurimaks probleemiks Salmel on rulapargi puudumine
Sortirios on suurim lastesõber!
FUN peab ka olema!
Ülesande eesmärk ei olnud mitte ainult intervjuude läbi viimine, vaid ka kohaliku eluga tutvumine – et teada saada, kuidas elab saarlane ja mis on oluline tema jaoks. Tahtsime näha ka jäämäe ülemisest tipust sügavamale. Kõik grupid kohtasid huvitavaid inimesi ja külastasid toredaid kohti – nii nagu iga koht oli erinev teisest, olid erinevad ka inimesed keda kohati. Näiteks üks pensionär Salmel leidis, et kõige suurem probleem Saaremaa tasandil on puugid, mis toodi sisse Venemaalt puuistikutega; samas küla tasandil pidas üks teine vastanu kõige olulisemaks ühtsust. Euroopa tasandil mainiti nii majanduskriisi, kliima soojenemist kui bürokraatiat. Mitmetes külades oli probleemiks transport ja harv bussiühendus. Euroopa kodanikuks olemist seostati peamiselt vaba liikumise ja suuremate võimalustega. 
Pärastlõunal jõudsime tagasi Kuressaarde, et hakata oma tulemusi ette valmistama ka teistega jagamiseks. Kellel see tehtud sai, võis nautida vaba aega.
Õhtusöögiks oli seekord maitsev seene-hakklihakaste pastaga, millele järgnes tutvumine öise linnaga. Soovijad said jätkata õhtut meie ühisruumis, mida ka tehti. 

No comments:

Post a Comment